Czy skóra cielęca jest surowcem sezonowym?

Zagłębiając się w statystyki sprzedaży galanteryjnych produktów skórzanych można zauważyć pewne prawidłowości, które po części podyktowane są trendami mody, lecz w dużej mierze są po prostu naturalne. Wśród zakupów całorocznych można wyróżnić kilka okresów wzmożonej sprzedaży pewnej, dość wąskiej, grupy produktów. Często wygląda to schematycznie, jak poniżej.

  •  Okres zimowy (późna jesień, listopad, grudzień, styczeń, luty) – torebki z grubej skóry licowej w ciemnych kolorach. Klasyczna czerń, szarości, brązy, ciemny granat.
  •  Okres wiosenny i letni (marzec – sierpień) – kolory delikatniejsze: camel, beż, taupe, czerwienie, bordo. Torebki także delikatniejsze: listonoszki, raportówki, miękkie i elastyczne zamsze i skóry cielęce w różnorodnych fasonach.
  • Okres jesienny – czas na zmianę torebki na solidniejszą, odrobinę ciemniejszą, większą.

Powyższe zestawienie jest oczywiście schematyczne, tendencyjne, po części wypracowane przez użyteczność określonych rodzajów toreb. Sezonowość fasonów jest naturalna. Chyba każdy się zgodzi, że czarna shopper bag ze skóry licowej to nie jest idealny pomysł na zabranie na plażę olejku do opalania. Ten przykład obrazuje, jak mocno wpływa fason, kolor, surowiec na sezonowość produktu. Kontynuując rozważania przejdźmy już do problemu sezonowości skóry cielęcej. Skupmy się na jej właściwościach. Przede wszystkim jest miękka, elastyczna. Można ją barwić na wiele odcieni. Dzięki tym właściwościom jest idealnym surowcem używanym do produkcji torebek w tonacji wiosenno-letniej i letnio-jesiennej. Ale czy to oznacza, że jest surowcem sezonowym? Właśnie nie. Określony model, w określonej barwie, bardziej pożądany będzie w maju czy czerwcu, lecz nie ma to wpływu na jakość skóry cielęcej. Skóra tego typu świetnie prezentuje się również zimą i dodatkowo zachowuje swoje właściwości. Zdecydowanym atutem jest tutaj elastyczność – nawet przy silnych mrozach skóra nie będzie pękać. Ponadto będzie idealnie leżeć pod pachą zarówno, gdy ubierzemy gruby płaszcz, jak i cienką, skórzaną wiosenną kurteczkę. Dobierajmy zatem kolor i fason, a mniej surowiec, bowiem miękka skóra cielęca jest świetnym produktem na cały rok.